Osteopatia niemowląt

Zaburzenia o charakterze funkcjonalnym nie omijają najmłodszych. Mogą być konsekwencją urazów okołoporodowych i poporodowych, prostych błędów popełnianych podczas pielęgnacji niemowląt, mogą być  również afirmacją niektórych chorób. Z tego powodu diagnostyka zaburzeń funkcjonalnych powinna dawać pierwszeństwo podstawowemu badaniu medycznemu .

Osteopata jako specjalista pierwszego kontaktu powinien zarówno  posiadać fachową wiedzę z zakresu osteopatii i podstaw pediatrii w zakresie teoretycznym i praktycznym.

Postępowanie osteopatyczne przynosi szybkie i trwałe efekty w przypadku zaburzeń o charakterze funkcjonalnym i może być uznane jako postępowanie z wyboru wraz z  innymi metodami neurofunkcjonalnymi , które w sposób komplementarny wpisują się w kadr leczenia dziecka.

Najczęstsze wskazania do leczenia osteopatycznego

Dziecko będzie wyraźnie preferować skręt szyi w jedną stronę, czasami może pojawić się oliwkowata zmiana na przebiegu mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego. Konsekwencją może być plagiocefalgia, czyli deformacja główki dziecka.

Często mamy winią siebie za niepowodzenia w karmieniu piersią wyobrażając sobie zła jakość pokarmu lub nieodpowiedni sposób karmienia. Należy wiedzieć, że w niektórych przypadkach problem  leży po stronie dziecka. Oto kilka przykładów:

 • ATM (zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego)
  Niemowlę może mieć problem z otwarciem ust ,do którego może dojść podczas porodu.
 • Jako konsekwencja tzw. porodu kleszczowego.
  Obecnie dużo rzadszy, ale ciągle jeszcze spotykany

Jedną z przyczyn mogą być zaburzenia funkcjonalne związane ze wzmożonym napięciem mięśni podstawy czaszki lub gardła.

 • Refluks u niemowlaka
  Może być konsekwencją pępowiny owiniętej wokół szyi dziecka.
 • Podrażnienie nerwów czaszkowych w szczególności n. IX (językowo-gardłowy) i n. X (błędny).
  Przypuszcza się, że do podrażnienia może dochodzić kiedy poród przebiega zbyt szybko. Mięśnie dna miednicy poprzez skurcz wpychają dziecko do kanału rodnego podczas gdy szyjka macicy nie jest jeszcze wystarczająco rozwarta. Inny przykład stanowi poród wywoływany poprzez podanie oksytocyny. Patomechanizm może być podobny do opisanego powyżej . Do podrażnienie może dojść również przy odbieraniu dziecka podczas porodu naturalnego jak i podczas porodu poprzez cięcie cesarskie

Jedną z przyczyn może być podrażnienie ośrodków przywspółczulnych części  krzyżowej kręgosłupa. Dysfunkcji  dolnego odcinka kręgosłupa lędźwiowego i okolicy krzyżowo-biodrowej.
Wśród możliwych przyczyn najczęściej wymieniane są:

 • wymuszona pozycja w okresie prenatalnym, m/inn. w ciąży bliźniaczej
 • traumy w trakcie ciąży, około porodowe i po porodowe
 • przedłużające się lub skomplikowane porody
  • porody wspomagane silnym uciskiem na brzuch matki
  • tzw. poród kleszczowy lub przy użyciu vacum.
  • porody wywoływane poprzez podanie oksytocyny
   Dziecko, które nie może się bronić poddawane jest dużym siłom kompresującym. Szczególnie narażona jest okolica podpotyliczna i lędźwiowo-krzyżowa.
 • błędy w pielęgnacji niemowląt, tj. sposób karmienia, nieprawidłowe odkładanie do snu
 • niektóre choroby

Terapia osteopatyczna w przypadku uszkodzeń trwałych centralnego układu nerwowego, np. mózgowe porażenie dziecięce, zespół Westa, etc. znajduje zastosowanie, chociaż nie daje tak ewidentnych i jednoznacznych efektów terapeutycznych.